www.pozorka.cz
www.pozorka.cz
Dubí u Teplic
znak města Dubí
Ústecký kraj, Krušné hory
vznik města Dubí u Teplic
úvod město Dubí úřední deska Dubí
obchody a podniky Dubí formuláře města Dubí
fotografie Dubí
Dubí se rozkládá na úbočí Krušných hor v nadmořské výšce 350 až 450 metrů. Je položeno v údolí ohraničeném Mlýnským vrchem na východě a Srnčím vrchem na západě.

Údolí, v němž bylo založeno, se dělí již ve své horní části na dvě ramena. Levé,jímž protěká potok Bystřice a vede mezinárodní silnice, se nazývá Jezerní Důl podle jezera kdysi se rozkládajícího na náhorní plošině Krušných hor a vytékajícího do tohoto údolí. Pravé rameno tvoří údolí táhnoucí se k severovýchodu, jimž přitéká potok Bystřička vlévající se těsně nad lázeňskými budovami do Bystřice.

Hradbou Krušných hor chráněné od větrů ze severu se Dubí stalo pro příjemné horské klima, čistý, vzduch a krásné lesnaté okolí vyhledávaným lázeňským místem. Hluboké okolní lesy lákaly k procházkám a výletům. Dnes tu však již stěží najdete mohutné staleté smrky, buky, duby a modříny, obdivovaná zakladateli lázní v minulém století. Vyhynuly i mnohé druhu tehdy zde rostoucí lesní a luční květeny. Vlivem exhalací se k horšímu změnilo i kdysi čisté horské ovzduší. Devastace krajiny důlní činností postihla i okrajové části Dubí. Přesto však si Dubí dokázalo zachovat mnohé z minulých let, kdy patřilo k vyhledávaným lázním.
fotografie Dubí


historie města Dubí
První zmínky o Dubí jako o horním místě jsou z let 1494 až 1498, kdy zde přespávali horníci, těžící cín. Po rozsáhlých dubových lesích, které se rozprostíraly po okolních stráních, byla rodící se osada pojmenována Dubí - Eichwald. Městem se přehnala jak třicetiletá válka, tak později napoleonské války, které připomíná pamětní kámen "Franzosenstein" s nápisem: Napoleon I, dne 30.8.1813 - zvrat v řadě jeho vítězství. Nejstarší usedlostí v Dubi, bohužel již nedochovanou, byl "Buschmühle" rodiny Walterů, který stál již roku 1579. V 19. století byl přestavěn na závod na výrobu dřevité vlny a v roce 1932 vyhořela i dřevěná mlýnská budova.
V 16. století došlo k rozvoji osady a po mnoha změnách majitelů a sporech o jeho vlastnictví se v tomtéž století stává součástí teplického panství. Po roce 1634, kdy císařské komando zavraždilo v Chebu spolu s Valdštejnem i Viléma Vchynského, majitele teplického panství, se stává do rukou rodu Clary – Aldryngenů, jehož potonci zde zůstávají až do roku 1945. Impuls k rozvoji Dubí dal Jan Jiří Marek Clary-Aldringen, majitel teplického panství. Přes Dubí a Cínovec do Drážďan tehdy vedla formanská cesta, kudy se z Teplic do Saska vozilo obilí. Ve městě byl papírenský závod, závod na výrobu střelného prachu, který však později vybuchl, a železný hamr. Po výstavbě silnice Teplice - Dubí v 16. století se stává Dubí vyhledávaným výletním místem, kam zavítal například J. W. Goethe.
Po převzetí zdejšího panství budují Aldringenové mstišovskou oboru s šestibokým letohrádkem Dvojhradí. Značné povodně roku 1897 s sebou přinesly značné množství stromů, kamení a bahna. Narušily koleje elektrické dráhy Teplice – Dubí, poškodily mnoho domů, v ulicích vymetly hluboká koryta a usmrtily velké množství zvěře. V polovině 19. století byla silnice přivedena až na Cínovec, takže se zlepšilo spojení se sousední Saskem. V roce 1933 započala výstavba české školy. V podvečer 8.května 1945 přivezli do Dubí svobodu, po šestileté válce, dva sovětští motocyklisté a za nimi tanková brigáda spěchající na pomoc Praze. Roku 1960 vzniká město Dubí sloučením obcí Dubí, Pozorka a Horská Bystřice. K Dubí ještě patří Běhánky a Drahůnky . V pozdějších letech (1.7.1980) jsou přičleněny obce Mstišov a Cínovec.
Roku 1966 získalo Dubí statut lázeňského města.
Sovětská vojska se objevila v Dubí ještě v roce 1968, v noci na 21.srpna, kdy v 0.10 hodin přejely hranice a znamenaly konec politického uvolnění a zesílení turistického ruchu. Hranice byly uzavřeny, celníci a pohraničníci internováni, Sovětští vojáci odzbrojili místní oddělení VB, usídlili se v místních lesích a později se přestěhovali do bohosudovských kasáren (dříve klášter).
Po revolučním roce 1989 začal v Dubí prudký nárůst kamiónové dopravy, což vede v roce 2000 k výstavbě nového hraničního přechodu na Cínovci.

Nádraží Dubí
Úvraťová stanice, která je součástí krušnohorské železniční tratě Most – Dubí – Moldava v Krušných horách. Uvedena do provozu byla v roce 1884. Na konci kolejiště se nalézá dnes již kamením zavalená točna. 15.července 1998 byla stanice vyhlášena ministerstvem kultury spolu s celou tratí za kulturní památku ČR. Stalo se tak na základě projektu, podaný Klubem přátel krušnohorské železnice Most-Dubí-Moldava, který má sídlo v Dubí.


lázeňství v Dubí
se v Dubí začalo rozvíjet po roce 1860, kdy město návštívil továrník Antona Tschinkela, který hledal místo pro výrobu soudků, ale v Dubí našel svůj letní byt a vybudoval zde továrnu na siderolit a porcelán. Později se zde setkal s balneologem Josefem Loschnerem, který mu dal impuls k využití pramenů. V roce 1862 přivítali Dianiny Lázně první hosty. Tschinkel vybudoval v Dubí řadu objektů, parků a vyhlídkovou restauraci.

tereziny lázně Tereziny lázně byly postaveny na místě Smrkového mlýna na, který spolu s pilou a pozemky koupil za v roce 1877 stavitel železniční tratě Dubí ­Moldava inženýr Tomáš Novák z Prahy. Předpokládal, že železniční trať, přispěje ke zvýšení cestovního a lázeňského ruchu, a rozhodl se tudíž do něho investovat. Okamžité začal se stavbou lázeňského domu, který byl dokončen do konce května roku 1879 a na počest Novákovy manželky nazván Tereziny lázně. finanční krizi Nowakova lázeňského podnikáni, čehož obratně využili tepličtí lázeňští podnikatelé Clary-Aldrin­genové a v roce 1889 Tereziny lázně odkoupili v dražbě.
Dalšími lázněmi byl Vodoléčebný ústav Dra Brechera. Ke vzácným hostům lázní patřil Jan Neruda, Oldřich Nový, operní pěvec C. Schenk, malíř Vilém Riedel, skladatel Erwin Shulhoff a dirigent Václav Talich.

památky v Dubí
kostel panny marie Kostel Panny Marie

Kostel byl vystavěn na objednávku rodiny Clary-Aldringenů v letech 1898 až 1906 jako kopie benátského kostela Santa Maria dell´Orto. Autorem plánů je architekt P. Bigaglio a stavbu provedl J. Siegmund z Teplic. V kostele je hrobka rodiny Clary Aldringenů a Ficquelmonů.
reklama
partnerské stránky

Debant, s.r.o.
obchod s cigaretovými výrobky, alko-nealko nápoji, bar a sázková kancelář na adrese Ruská 30/139 (Smetanova ul.), Bystřice.
Chorvatsko - Ubytování v Chorvatsku .cz
největší katalog soukromého ubytování v Chorvatsku s tisíci apartmány a kontakty přímo na majitele

odkazy

Teplice | dovolená Chorvatsko apartmány, Chorvatska, do Chorvatska, mapa Chorvatska, fotky Chorvatska, zájezdy Chorvatsko, Chorvatsko, Kroatien - unterkunft in Kroatien, Plachetnice, jachty, jachting, Chorvatsko 2009, Chorvatsko dovolená, apartmány Chorvatsko, Croatia Accommodation in Croatia , Chorwacja Zakwaterowanie w Chorwacji , Croazia Alloggio in Croazia , Croatia Hrvatska , Travelplan ubytování , Reklama oglašavanje smještaja, Video reklama, BodyFit zdravý životní styl, letenky



1 2 3 4 5 6 7